Dijital Ürün Pasaportu

ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim) kapsamında Avrupa Birliği’nde Ecodesign for Sustainable Products regülasyonu ve bu regülasyonun en önemli aracı olarak DPP (Digital Product Passport - Dijital Ürün Pasaportu) 2024’den itibaren farklı sektörler için zorunlu hale getirilecek.

Bu zorunluluk, sadece AB pazarında üretilen değil AB pazarına ihraç edilen ürünleri de kapsıyor. Elektrikli araç bataryaları, tekstil, elektrik/elektronik öncelikli sektörler arasında olup, bu sektörleri mobilya ve inşaat malzemeleri sektörlerinin izlemesi bekleniyor.

GS1 Avrupa Bölgesinde, DPP programının eş-başkanlığını GS1 Türkiye olarak yürütüyoruz, konu sadece AB pazarı ile ilgili olmadığı için küresel düzeyde ele alınmasına ve GS1 Merkez Ofis  tarafından (117 üye organizasyonun merkezi olarak) konu ile ilgili  “Döngüsellik ve Dijital Ürün Pasaportu Çalışma Grubu” oluşturulmasına karar verildi. Şu an 69 firma, 31 Mayıs 2023 itibariyle çalışmaya başlayacak bu gruba üye olmuş durumda; grupta, firmaların regülasyona uyumunu nasıl en etkili ve en az maliyetle çözebiliriz hedefi ile çalışıp; sonuçta üye firmalarımızın kullanabilecekleri kural ve standartları ortaya çıkaracağız.

Öte yandan; biz de GS1 Türkiye olarak; ülkemiz ihracatcı firmalarının DPP yükümlülüğünü en az maliyetle yerine getirebilmesi için çalışmalarımıza başladık. İlgileniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.