Barkodlar neden önemlidir?

Ürünlerinizi bir perakende pazarında satmayı planlıyorsanız ve ürünlerinizin tedarik zincirinde etkin bir şekilde hareket etmesini sağlamak istiyorsanız, ürününüzün barkoduna kodlanmış 13 haneli bir GTIN numarasına sahip olmanız gerekir.

GS1 Sisteminin önemli bir bileşeni olan GTIN, ticari ürünler için dünya çapında kullanılan bir standart olarak belirlenmiştir. GTIN'ler, ticari ortakların ürün tanımlama için benzersiz, küresel bir standart kullanarak ürünlerle ilgili bilgileri verimli ve etkili bir şekilde yönetmesini sağlar.
GS1 Standartları, veri tabanları ve sistemler, fiziksel ürün işaretleme, ticari işlemler ve internet uygulamaları dahil olmak üzere ürün tanımlama ve bilgilerine ihtiyaç duyulan çeşitli platformlarda GTIN'lerin kullanımına yönelik format ve yapı sağlar.


Bu, ticari ortakların ürünü tüm bu platformlarda ayırt etmek için aynı tanımlayıcıyı kullanmasını sağlayarak, veri odaklı kuruluşları iş zekasını optimize etmek ve iş süreçlerini iyileştirmek için ihtiyaç duydukları bilgilerle güçlendirir.