Sık Sorulan Sorular

GTIN (Küresel Ticari Ürün Numarası), KTÜN, eski ismiyle EAN, bir barkodun altında gördüğünüz numaradır. Dünyanın her yerindeki farklı ürünlerin benzersiz bir şekilde tanımlanabileceği anlamına gelir ve ürünleriniz hakkındaki bilgilere erişmeniz ve bu bilgileri paylaşmanız için size doğru ve verimli bir yol sunar. Her numara benzersiz olduğundan, GTIN'ler perakendecilerinize ve tüketicilerinize fiziksel ve dijital ortamda güven verir. GTIN'ler her GS1 üyesine lisanslanır, böylece küresel tedarik zinciri boyunca kolay ve verimli bir şekilde izlenilebilir ve takip edilebilirler. Ayrıca GTIN'ler, ürünleri tanımlamaya yönelik küresel bir standarttır ve GS1, dünya çapında GTIN'ler için yetkili tek kaynaktır.

GLN (Küresel Lokasyon Numarası), firmanızın  lokasyonunu tanımlamak için kullanılır. Ayrıca bir firmanın farklı şubelerini, depolarını, bir depodaki farklı ofislerini ve hatta farklı üretim bantlarını  tanımlamak için de kullanılabilir. Firmanıza önek numaranızla birlikte bir master GLN numarası atanır ve sistemlerimizde adresinizle bu numaranız eşleşir. Bundan başka GLN numarası türetmek isterseniz firmanıza atanmış önek numaranızdan, master  GLN’den farklı olarak da GLN numaraları oluşturabilirsiniz. Ancak sadece master GLN, sistemlerimizde adres ile eşleşir ve kaydı tutulup gösterilir. Lokasyon numaraları için kullanılan GLN numarasının yapısı ticari ürünlerde kullanılan GTIN-13 yapısıyla aynıdır. GS1 Küresel Lokasyon Numaraları (GLN), genellikle elektronik ortamda veri değişimi yapan firmalar tarafından elektronik veri değişimi uygulamalarında kullanılır. Ancak, GLN’ler gerek duyulduğunda ticari ürün paketlerinde ya da taşıma birimlerinin üzerinde ürünün alışverişinde yer alan tarafları ya da ürünün yer değiştirmesine ilişkin bilgileri göstermek üzere (Ör: ürünün satıcısı/dağıtıcısı, ürünün teslim yeri vb.) barkod olarak basılabilir.

GTIN/KTÜN/EAN ile oluşturulan barkodlar tüm dünyada geçerlidir, ancak Kuzey Amerika kıtasında yer alan bazı fiziksel satış kanallarının kasaları 13 basamaklı barkod okuma yeteneğine sahip olmadığından; fiziksel mağaza sahibi ticari paydaşlarınız sizden UPC edinmenizi talep edebilirler. Bu durumda GS1 Amerika ile temasa geçmeniz gerekir. GS1 Türkiye üzerinden yapılan UPC başvuruları 30 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kabul edilmemektedir. Başvuru işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ve UPC numarası almak için buraya tıklayınız.

GCP (Küresel Firma Önek Numarası) firmanıza özel olarak verilen tekil önek numarasıdır. Ürünlerin üzerine basılacak olan GTIN/EAN/ KTÜN (ürün barkod numaraları) bu firma önek numarasından türetilir. Firma önek numaraları ihtiyacınıza bağlı olarak 7-8-9-10-11-12 basamaklı olabilir. 12 basamaklı bir numara ile bir çeşit ürün, 7 basamaklı bir numara ile 100.000 çeşit ürün tanımlayabilirsiniz.

GS1 sistemine göre ürünün marka sahibi (ürünün nerede veya kim tarafından üretildiğine bağlı olmaksızın) ürüne barkod numarası verilmesinden sorumludur. Ancak aşağıda belirtilen durumlarda olduğu gibi ürünün marka sahibi, ürünün aynı zamanda üreticisi, dağıtıcısı, ithalatçısı veya perakendecisi olabilir. Üretici, ürettiği ürünü kendisine ait olan marka adı altında satıyorsa İthalatçı / toptancı, herhangi bir ülkede ürettirdiği ürünü kendisine ait marka adı altında satıyorsa veya ithalatçı / toptancı pazara sokarken üründe değişiklik yapmışsa (örneğin, ürün ambalajında yapılan değişiklikler) Perakendeci, herhangi bir ülkede ürettirdiği ürünü kendisine ait marka adı altında satıyorsa 

Hayır. GS1 Türkiye'ye başvuru firma bazında yapılır. Üyeliğe kabul edilen firma, tahsis edilen GS1 Firma Önek Numarası ile ürün çeşitleri için barkod numaraları oluşturur.

GS1 Türkiye’ye başvuru sonucunda, firmaya talebine göre 7, 8, 9, 10, 11 veya 12 basamaklı GS1 Firma Öneki tahsis edilir. Önek numarasına sahip olan firmanın, ürün barkod numarası (GTIN) oluşturması gerekir. GTIN oluşturmak için çağrı merkezimizi arayabilir ya da ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

GS1 Türkiye üyesi olan her firma/esnaf,  sistemde kayıtlı e-posta adresini kullanarak; unvan ve ticaret sicil değişiklikleri hariç diğer bilgi değişikliklerini online sistem üzerinden profil bölümünü takip ederek güncelleyebilir.   Online sisteme giriş sadece sisteme kayıtlı güncel bir eposta hesabı üzerinden sağlanmaktadır. E-posta adresiniz kayıtlı değilse ya da eskiyse; sistemde daha önce kayıtlı olmayan bir e-posta adresi ile birlikte güncel bilgilerini (adres, vergi dairesi, vergi numarası, NACE kodu, MERSİS numarası, telefon numarası) eksiksiz olarak belirttikleri, firma yetkilisince imzalanmış kaşeli dilekçe ve imza sirküleri fotokopisiyle birlikte adresimize göndermeleri gerekmektedir. Bu bildirimden sonra eposta hesabınız sisteme bizim tarafımızdan tanıtılacaktır, tanıtım işleminden sonra online sisteme erişim sağlayabilirsiniz. Unvan değişikliği yapacak firmaların; güncel GS1 Türkiye üyelik taahhütnamesini notere onaylatıp, eksiksiz bilgileri (adres, vergi dairesi, vergi numarası, NACE kodu, MERSİS numarası, telefon numarası) içeren bilgi güncelleme dilekçesi, imza sirküleri ve unvan değişikliğine ilişkin Ticaret Sicili Gazetesi ile adresimize göndermeleri gerekmektedir.

GS1 Türkiye üyelerine tahsis edilen firma önek numaraları, dünyanın her yerinde tahsis edilen üyeyi gösterdiğinden; bu numaraların başka bir gerçek veya tüzel kişiye kullandırılmaması önemlidir. Ancak GS1 Türkiye tarafından onay verilmesi halinde devir için gerekli işlemleri yaparak üyeliğinizi, üyeliğiniz altındaki farklı firma önek numaralarını devredebilirsiniz. Devir için ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sistemdeki aktif e-postanız ile online sisteme giriş yapıp; “GCP” – “Yeni GCP” kısmından ek numara almak için direk başvuru yapılabilirsiniz.   Online sisteme erişimiz yoksa fiziksel başvuru yapmak için  sayfamızı buradan inceleyebilirsiniz.

Piyasadan çekilen ticari bir ürünün numarası başka bir ticari ürüne yeniden tahsis edilmez.  Bu durumun sadece  iki istisnası vardır;  Eğer ürün hiç üretilmediyse; Piyasaya hiç sürülmemiş bir ürüne numara tahsis edilmişse; üretimi durdurulmuş olarak işaretlenmeden herhangi bir katalogdan silinmelidir. Bu durumda numara, piyasadan çekilen ürünün satıcının kataloğundan silinmesinden itibaren 12 ay sonra tekrar kullanılabilir.  Piyasadan çekilmiş ve yeniden tanıtılan ticari ürünler, GTIN Yönetim Standardı tarafından belirtilen şekilde, yeni bir GTIN gerektiren herhangi bir değişiklik yapılmadan tekrar üretilirse, orijinal GTIN'i kullanabilir.

GS1 Türkiye tarafından kullanımınız için size tahsis edilen firma önek numarasına ilişkin olarak; üye olduğunuz yılı takip eden seneler için her yıl Eylül ayında tarafınıza sistem kullanım bedeli tahakkuk eder. Yıllık sistem kullanım bedelinin tutarı her yıl GS1 Türkiye Vakfı Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek, ilgili yılın Eylül ayında faturalandırılır. Faturanız e-maille ve sistemde kayıtlı olan adreslerinize posta yoluyla gönderilir.   İlgili borç tutarı, online sistemden giriş yaparak takip edilebileceği gibi, çağrı merkezimizden de konu ile ilgili bilgi alınabilmektedir.   Ödemenizi sistem üzerinden Kredi Kartıyla gerçekleştirebilirsiniz. Havale ve EFT yoluyla ödeme yaparken, açıklama kısmına unvan, barkod numarası ve fatura numarasını belirtmeniz, yaptığınız ödemenin sistemde eşleşmesi için büyük önem taşımaktadır. Aksi halde ödeme yaptığınız halde borçlu görünebilirsiniz. Yıllık kullanım bedeli duyurularının sağlıklı bir şekilde tarafınıza yapılabilmesi ve faturalarınızın ulaşabilmesi için, lütfen güncel adres ve iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda tarafımıza en kısa zamanda bildiriniz.

İptal işlemi için öncelikli olarak, üyelik borcunun bulunup bulunmadığının teyit edilmesi, eğer geçmiş dönemlere ilişkin borç varsa ödenmesi gerekmektedir. Borcunuz yoksa Üyelik İptal İşlemleri adresindeki iptal belgelerinin gerekli prosedüre uygun biçimde hazırlanması ve hazırlanan iptal evraklarının asıllarının adresimize gönderilmesi gerekmektedir.

İptal olan numaranız için online.gs1tr.org adresinden hesabınızın içine giriş yapmalısınız. Ardından yeni başvuru yapmalısınız. Eski numaranız kaç basamaklı ise işaretlemelisiniz, sistem gerekli evrakları tek tek talep edecektir. Bu belgeleri yüklemelisiniz. Ayrıca ek belgeler bölümüne iptal olan numaranızın tekrar aktifleşmesi için bir dilekçe yazıp yüklemelisiniz. Online evraklarınız onaylandığında ücret dekontu ile beraber yüklenen evrakların fiziksel halini tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.

Gepir adresinden firma bilgisi sorgulanabilir.

Evet. ABD ve Kanada'da numaralanan ürünler, UPC barkod alfabesi ile simgelenmektedir. Eğer barkodu okuyacak optik okuyucu UPC barkodunu okumaya ayarlanmış ise ABD'den ithal edilen ürünün barkodu Türkiye'de okutulabilir. Barkod okuyucunun UPC barkodunu okutmak üzere ayarlanmasını sağlamak için barkod okuyucunun satıcı firmasından destek alınmalıdır.