GS1 Barkod Tipleri

Fiziksel ya da çevrimiçi ortamda satış yapabilmeniz için ürünlerinizi benzersiz tanımlayan bir numaraya ihtiyacınız olacaktır.  Bu numara ürünlerinizi tekil olarak tanımlamanızı sağlayan Küresel Ticari Ürün Numarası (GTIN)’dır. GTIN, bir ürün için dünya çapında benzersiz bir kimlik numarasıdır ve ürünlerinizi herhangi bir paketleme düzeyinde tanımlamak için kullanılabilir. GTIN’ler  fiziksel nesneler ile elektronik verilerin dünyası arasında köprü kurarak, fiziksel nesneler üzerinde taşınan verileri otomatik toplamak için olanak sağlar.Barkod tipine bağlı olarak, barkodlar ürün, taşıma birimi, lokasyon tanımlayıcıları gibi verilerin yanı sıra seri numaraları, parti/lot numaraları ve tarih bilgileri gibi diğer verileri kodlamak için kullanılabilirler. Barkodlar, perakendeciler, üreticiler, dağıtıcılar ve hastaneler gibi paydaşların tedarik zinciri boyunca hareket eden ürünlerinin otomatik olarak tanımlanmasını ve takibini sağlar. Firmaların gereksinimlerine bağlı olarak kullanılan çeşitli barkod türleri vardır.

Linear Barkodlar (1D)
Tüketim mallarında yaygın olarak bulunan doğrusal barkodlar, ürün tanımlaması için GTIN de dahil olmak üzere verileri kodlamak için bir dizi değişken genişlikte çizgi ve boşluk kullanır.

En sık kullanılan GS1 Barkodları:

GTIN/UPC
Ürünlerinizi ister mağazada ister çevrimiçi olarak satıyor olun, onları tanımlamak için belirli bir numaraya ihtiyacınız olacaktır. Bu, GTIN veya UPC olarak da bilinen ve bir barkodun altında gördüğünüz Küresel Ticari Ürün Numarasıdır (GTIN). GTIN, dünyanın her yerindeki farklı ürünlerin benzersiz bir şekilde tanımlanabileceği anlamına gelir. Ürünleriniz hakkındaki verilere erişmeniz ve bu bilgileri paylaşmanız için size doğru ve verimli bir yol sunar.


 

GS1 Data Bar
Data Bar barkodları genellikle taze gıdaları etiketlemek için kullanılır. Bu barkodlar, satış noktasında kullanılan ürün ağırlığı gibi diğer özelliklere ek olarak, bir ürünün parti numarası veya son kullanma tarihi gibi bilgileri tutabilir. Data Bar barkodları genellikle perakende satışta kullanılır ve lazer tarayıcılar tarafından okunabilir. 
GS1-128
GS1-128 barkodları, GS1 Tanımlama Anahtarlarını ve diğer verileri temsil etmek için kullanılır. Genellikle tedarik zincirindeki koliler, paletler ve diğer lojistik birimler için kullanılır.  Bu barkodlar son kullanma tarihi, parti numarası, miktar, ağırlık gibi verileri kodlayabildiği için özellikle lojistik ve izlenebilirlik için oldukça kullanışlıdır.
GS1-128 barkodları, perakende satış noktalarında okutulamazlar. 


 

ITF-14

ITF-14 barkodu, kasaları ve lojistik birimleri etiketlemek için kullanılır. Perakende Satış Noktası taramasında kullanım için tasarlanmamıştır. ITF-14, düşük baskı kalitesine karşı daha az hassas olan dayanıklı bir barkoddur. Bu nedenle, bir barkodun doğrudan oluklu mukavva üzerine basılması gerektiğinde kullanılabilir.


 


İki Boyutlu (2D) Barkodlar
İki boyutlu (2D) barkodlar, birçok küçük, ayrı nokta içeren kareler veya dikdörtgenler gibi görünür. Tek bir 2D barkod, önemli miktarda veri içerebilir ve küçük boyutta yazdırıldığında veya bir ürün üzerine kazındığında bile okunaklı kalabilir. 2D barkodlar, üretim ve depolamadan lojistik ve sağlık hizmetlerine kadar çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

GS1 Data Matrix
GS1 Data Matrix, temel olarak çok fazla veriyi çok küçük bir barkodda kodlamak için kullanılan 2 boyutlu (2D) bir barkoddur. 2D barkodları okumak için görüntü tabanlı bir tarayıcı gereklidir. Özellikle tıbbi cihazlarda ve farmasötiklerde olmak üzere sağlık hizmetleri ortamında yaygın olarak kullanılan bir barkoddur.

GTIN'nin yanı sıra diğer GS1 tanımlama anahtarları ve seri numaraları, lot numaraları ve son kullanma tarihleri gibi ek bilgiler de kodlanabilir. Bu bilgiler, Uygulama Tanımlayıcılarına dayalı olarak kodlanır.


 

GS1 QR Kodu
GS1 QR, bir cep telefonu veya tablette kamera ile taranacak ürünleri etiketlemek için kullanılan iki boyutlu (2D) bir barkoddur. GS1 QR Kodu, birden çok alıcıya daha ayrıntılı bilgi sağlamak için kullanılır. Tek boyutlu barkoddan farklı olarak, 2D kod, URL, kullanım kılavuzu veya pakete sığmayan diğer ürün bilgileri gibi büyük miktarda kodlanmış bilgi içerebilir. 
 

GS1 Sistemi ile barkodlarınızın tüm dünyadaki büyük perakendeciler ve distribütörler tarafından kabul edileceğinden emin olabilirsiniz.