Verified by GS1

Global Model Number (GMN)

 

The GS1 Global Model Number (GMN) is the GS1 identification key used to identify a product model or product family based on attributes common to the model or family as defined by industry or regulation. For regulated healthcare medical devices, the GMN is the GS1 identification key to support the implementation of the Basic UDI-DI requirements. The Global Model Number (GMN) is also used for identification of product models in apparel and construction industries.

GTIN-8, ürün paketinin üzerinde GTIN-13 için için yeterli yer olmadığı durumlarda her bir ürün için ayrı olarak GS1 Türkiye tarafından tahsis edilmektedir.
GTIN-8 numarası, barkodun basılacağı paketin toplam alanı GTIN-13 barkodu sığmayacak kadar küçükse kullanılır. Firmalar, GTIN-8 numarasını edinmek için ürünün ambalaj örneği ile birlikte doğrudan GS1 Türkiye’ye başvurmalıdırlar.

 

 

Bir GTIN-8'in kullanımına şu durumlarda izin verilir:

 

  • Ürün ambalajının toplam yazdırılabilir alanı 80 cm²'den küçük veya
  • Ürün için en büyük etiketin alanı 40 cm²'den az veya
  • Ürün silindir şeklinde ve çapı 30 mm'den küçük ise.

8 basamaktan oluşan GTIN-8 numarasının barkodu, GTIN-8 barkod alfabesi kullanılarak basılır. GTIN-8 numarasının genel yapısı ile EAN-8 barkodu aşağıda örneklenmiştir.

 

GTIN-8 atanmasında GS1 Firma Önekleri kullanılamaz. Üye firma her bir ürünü için ayrı bir GTIN-8 numarası almak durumundadır. GS1 Türkiye, her bir ürüne 7 basamaklı bir ürün numarası gönderir. Üye firma, Kontrol Basamağı olan 8. basamağı hesaplayarak GTIN-8 oluşturur. Bir başka deyişle, GTIN-8 numaraları ürün için hazır şekilde gönderilir. Numaranın hiçbir bölümünü GS1 üyesi firma tanımlamaz.

 

GTIN-8 başvurusu için lütfen tıklayınız